×

Mesajlarınıza gün içerisinde dönüş sağlanacaktır

+ Anahtar Kelime Nedir?

Aradıklarını Verin!

Anahtar Kelime Nedir?

İnternet kullanıcılarının aradıkları sayfa, bilgi veya ürüne erişebilmek için arama motorlarında kullandıkları kelimelere anahtar kelime denir. Bu sebepten internet kullanıcıları arama motorunda kelime aradıklarında anahtar kelime sizin internet adresinizde geçiyorsa sizin internet adresinizi arama motorunda listeye koyacaktır.

Ayrıca anahtar kelime kullanılmasındaki köklü sebep çok fazla bilgi arasında sadece aranan sayfalara ulaşılmasıdır. Yani karşımıza gelen yüzlerce internet adreslerinden gerçekten sizi ulaşmayı hesapladığınız internet adresine ulaştıracak olan anahtar kelimelerdir. Anahtar kelime nedir denildiğinde; internet adresinizin SEO yapısını belirleyen en büyük sebeplerdendir. İnternet adreslerinizin bilgilerin anahtar kelimelerle ilişkileri sonucunda gerçekleştirilen arama sayısına karşılık verecek biçimde yapılmış olması gerekir.


İnternet adresinizdeki içeriklere anahtar kelime seçerken, anahtar kelimelerin diğer internet kullanıcıların ne kadar sıklıkla aratıldığı çok önemlidir. Ayrıca çok sık kullanılan içeriklerin anahtar kelime ile yüzde yüz ilişkili olarak yüksek performans alması gerekmektedir. Bu yüzden çok sayıda tıklama alan anahtar kelime nedir ile daha yüksek alaka düzeyi olan sayfalar karıştırılarak sitelerin anahtar kelime kullanımına doğal bir görünüm getirilmelidir.
Anahtar kelime nedir ve ne yoğunlukta kullanmalıyız diye soracak olursanız, yoğun bir şekilde kullanmanız SEO üzerindeki etkisi belirlemiş olduğunuz anahtar kelimenizde daha az vakitte yükselmenize yardımcı olmaktır. Daha basit tanımlayabilirsek anahtar kelime nedir ile sıklığını belirleyerek SEO için en gerekli adımı gerçekleştirmiş olursunuz. Bu size daha kalıcı ve güvenli bir yükseliş sağlar.


Anahtar Kelime Seçerken Ne Yapmalıyız?


Anahtar kelime nedir ve nasıl seçmeliyiz diye soracak olursanız, seçmek için iki türlü yöntem vardır. Bu yöntemlerden ilki daha önce düzenlenmiş olduğunuz internet adresiniz veya makaleniz için anahtar kelime seçimi yapmaktır. Diğer yöntem ise hazırlayacağınız internet adresi veya internet adresinin içeriği için daha önceden anahtar kelime seçmek olacaktır.
Makalelerde anahtar kelime seçilirken dikkat edilmesi gereken olaylardan ilki makalenin hangi konu hakkında bilgi verdiğidir. Anahtar kelime nedir veya nasıl seçilir denildiğinde, yazmış olduğunuz makalelerde anahtar kelime seçmekte zorluk çekiyorsanız anahtar kelime seçimi yapmak üzere araçlar bulunur. Araçlar web adresinize yüklemiş olduğunuz makalenin URL’sini alarak makalede bulunan kelimelerin sıklığını ölçerek kullandığınız sık kelimeleri size sunar. Bu sayede anahtar kelimenizi belirlemek daha basit olacaktır.

Sitenizin hangi alanda olduğu, hangi konular hakkında makalelerinizin olduğu gibi konular anahtar kelime seçimi yaparken göz önünde bulundurulmalıdır. Fakat bu bulduğunuz anahtar kelime tek başına bir anlam ifade etmediğine göre nasıl bir işlem yapmanız gerekmektedir? Tam da burada web tasarımınızın içeriğinde sıklıkla geçen diğer anahtar kelimeleri incelemelisiniz. Bulduğunuz veriler ile sitenizde en çok geçen anahtar kelime arasında bağlantı olan kelimeyi birleştirerek anlamlı bir kelime grubu ortaya çıkarmalısınız.
Yani web sitenizde en fazla “sigara” kelimesi geçiyorsa ve yoğun olarak kullanılan bir diğer kelime de “sağlık” ise belirleyebileceğiniz anahtar kelime grubu “Sigaranın Sağlığa Zararları” olabilir.
Bu şekilde web siteniz için önemli olan anahtar kelimeleri belirleyin. Ardından web sitenize belirlediğiniz bu anahtar kelimeleri aralarında virgül kullanarak ekleyin. Bu yöntem ile web siteniz için en uygun anahtar kelimeleri belirlemiş olursunuz. 

Aklınızdan çıkarmamanız gereken bir konu ise anahtar kelimelerinizi sadece verilere bakarak değil de sitenizin genel olarak içeriğini düşünerek yapmanız gerekmektedir.
 

Biz Sizi Arayalım