×

Mesajlarınıza gün içerisinde dönüş sağlanacaktır

+ Sanatın Dijital Çağı

Sanatın Dijital Çağı

“EARTH is just EH without ART”. Küçük harf oyunlarıyla kurulan cümlenin anlam derinliği şüphesiz kısaca yazılan bir blog yazısıyla anlatılamayacak kadar uzun. Dünya, sanat olmadan sadace bir “Eh işte.” Sanatsız bir dünyanın boşluğu, tatsızlığı damaklarda kuru, kil gibi bir tat bırakacağı tüm sanatkarlar tarafından kabul edilen bir gerçek. Nazarların çevrildiği her yerde, doğada, gökyüzünde, minik bir çocukta sanatın en ince detaylarını görmenin vereceği huzur tartışılmaz. Sanat olmasaydı en vurucu metaforları nasıl aktarabilirdik?

Sanat, dünyanın bilinen en uzak tarihinden itibaren insanoğluyla varlığını sürdürmüş bir kavram. Bunun en güzel örneğinin 35 bin yıl önce, Wonderweck Mağarası’nda bulunan çeşitli hayvan figürlerinin olduğuna katılacağınızı düşünüyorum. Hal böyle olunca sanatın da, yaşayan diğer her canlı gibi evrime uğradığı, geliştiği, büyüdüğü, şekil değiştirdiği gerçeğinden sakınmak imkansız oluyor.

Mağara duvarlarından bilgisayar ekranlarına… 

Her şey fax makinesinin atası sayabileceğimiz telautograph icadıyla başladı. El yazısının ilk kez başka bir cihaza aktarılmasıyla başlayan bu macera Wacom, Apple, Huion gibi şirketlerin katkılarıyla inanılması güç boyutlara taşındı. Artık günümüzde “çılgın” olarak adlandırabiliceğimiz dehalar inanılmaz sanat eserleri vermekte. Bilgisayara sahip olmanın lüks olmaktan uzun süre önce çıkıldığı bu dönemlerde, sanat dehalarının imkanlarını mükemmel sınırlara taşıyan dijital dünya kapılarını dehaların tuvalleri olmaya açıyor.

Dijital dünyanın sanata açılan kapıları ardında sizi ancak hayal gücünüzle sınırlayabileceğiniz bir dünyaya davet ediyor. Sürreal, natürmort, heykel modelleme, enteriyör çalışmalar, hatta bunların harmanlanması sonucunda çıkacak sanat eserleri vücut bulmak için, sizin bu kapılardan geçmenizi bekliyor. Kim bilir belki sizler de bir gün dijital dünyaya merakla atılan ufak bir adımınızla dijital çağın Van Gogh’ları, Michelangelo’ları, Mimar Sinan’ları olabilirsiniz.

Biz Sizi Arayalım